Co lepsze: wózki inwalidzkie ręczne czy elektryczne?

Posted In Medycyna - By Maria Ostrowska On sobota, Październik 25th, 2014 With 0 Comments

Poruszanie się o wózku dotyczy nie tylko osób sparaliżowanych przez uszkodzenie kręgosłupa, lecz również cierpiących na stwardnienie rozsiane albo będące po prostu w zaawansowanym wieku. Wózki inwalidzkie pozwolą im na pozostanie niezależnymi mobilnie oraz pozwolą ćwiczyć mięśnie rąk. Jednak czasami również są potrzebne elektryczne wózki inwalidzkie. Które będą zalecane dla kogo i dlaczego? O tym w tym tekście.

Zalety wózków elektrycznych

Osoby cierpiące na poważne stwardnienie rozsiane (SLE) albo będące sparaliżowane z jednej strony ciała i nie będące w stanie sprawnie poruszać rękoma zdecydują się na elektryczne wózki inwalidzkie. Ich zaletą jest przede wszystkim wygoda przemieszczania się poprzez kierowanie joystickiem. Zamontowane przy kołach silniki elektryczne oraz wydajne akumulatory pozwolą na przemieszczanie się na duże odległości bez zmęczenia.

Właśnie z takiego rodzaju wózka inwalidzkiego korzysta sławny astronom i fizyk, Stephen Hawkings.

Wady wózków elektrycznych

Do wad elektrycznych wózków dla inwalidów zalicza się przede wszystkim ich ciężar. Nie pozwala on na wnoszenie osoby niepełnosprawnej po schodach, a także uniemożliwia samodzielne pokonywanie podobnych przeszkód.

Zalety wózków inwalidzkich ręcznych

Wszystkie powyższe wady rekompensują >wózki inwalidzkie ręczne. Są lekkie, częstokrotnie nawet można je składać. Pozwalają na łatwe nawigowanie po budynkach, nawet tych nieprzystosowanych dla niepełnosprawnej osoby. Są również tańsze.

Wady wózków inwalidzkich ręcznych

Do największej wady ręcznego wózka inwalidzkiego zalicza się fakt, że… jest napędzany ręcznie. Osoba mająca problemy z siłą w ramionach albo sparaliżowana zwyczajnie nie będzie w stanie sama się przemieszczać.

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>