Na czym polega zawód terapeuty uzależnień?

Posted In Medycyna - By Alicja Zielińska On piątek, Kwiecień 15th, 2016 With 0 Comments
narkoman

Terapeuta uzależnień to zawód, o którym marzy duża część studentów psychologii. Marzenia te są oczywiście ambitne, bo zadania, przed jakimi stanie przyszły pracownik, nie należą na pewno do najłatwiejszych. Praca z ludźmi uzależnionymi stanowi ogromne obciążenie psychiczne (a nierzadko też fizyczne – nikt nie potrafi przewidzieć, czy dana osoba nie będzie musiała spędzać części czasu pracy w podejrzanych pijackich kanciapach i melinach). Oprócz odbycia wymaganych studiów i posiadania certyfikatów trzeba się także wyróżniać określonymi predyspozycjami osobowościowymi: zaradnością, odpornością na stres, umiejętnością słuchania i doradzania, rodzajem charyzmy.

Sama wiedza podręcznikowa z całą pewnością tutaj nie wystarczy – ludzie, z którymi będziemy się stykać, to najczęściej jednostki głęboko zaburzone, poranione, nieporadne życiowo, a jednocześnie szalenie nieufne wobec obcych. Aby dotrzeć do kogoś takiego, terapeuta uzależnień będzie się musiał bardzo postarać i zaangażować. Z tego właśnie powodu wymieniony zawód na pewno nie należy do zajęć, które można by polecić każdemu: nawet wśród studentów psychologii znajdą się tacy, którzy absolutnie nie powinni myśleć o terapii uzależnień. Towarzystwo alkoholików, narkomanów, hazardzistów czy innych jednostek uzależnionych nie każdemu człowiekowi wyjdzie na dobre. Gdyby okazało się, że dana osoba jest po prostu zbyt słaba psychicznie, aby z powodzeniem wykonywać ten zawód, jej rozczarowanie i frustracja będą ogromne.

Co więcej, niedoszły terapeuta uzależnień stanie przed natychmiastową koniecznością przekwalifikowania się – co w dzisiejszych czasach jest wprawdzie częste, ale podejmowane z nożem na gardle, przyniesie niewątpliwie więcej szkód niż korzyści. Kandydaci do wykonywania omawianego zawodu muszą zatem mierzyć siły na zamiary – błędnie podjęta decyzja kosztuje bardzo wiele. Jeśli jednak pierwsze tygodnie i miesiące pracy okażą się dla nas udane, możemy mówić o niemałym sukcesie. Terapeuta uzależnień to wszak profesja prestiżowa.

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>