Dofinansowanie NFZ na pionizatory medyczne

Posted In Medycyna, Sprzęt medyczny - By Maria Ostrowska On środa, Styczeń 1st, 2014 With 0 Comments

Chociaż często narzekamy na Narodowy Fundusz Zdrowia to jednak przynajmniej za jedno powinniśmy go docenić. Otóż każdego roku w ustalanym budżecie, przeznacza on część pieniędzy na dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny oraz zwiększający możliwości osób niepełnosprawnych, które zdecydowały się na leczenie w domu.

Leczenie w domu tańsze i zdrowsze

Bardzo często długotrwały pobyt w szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych nie ma większego sensu. Ponadto oznaczałby on bardzo duże koszty dla najbliższych osoby chorej, ponieważ w większości taki stały pobyt byłby płatny. Znacznie lepiej jest zdecydować się na rehabilitację domową z wykorzystaniem tych samych sprzętów i urządzeń co w ośrodku. Ich zakup jest właśnie możliwy, dzięki refundacji i dotacjom ze środków NFZ na urządzenia medyczne.

Kto może liczyć na dofinansowanie z NFZ?

Na taki dodatek mogą również liczyć osoby, które w wyniku niepełnosprawności i chorób organizmu, mają problemu z przyjęciem i utrzymaniem pozycji pionowej. Do tego, aby ich codzienność chociaż po części przypominała tą, którą wiodą osoby zdrowe, niezbędne będzie urządzenie, które jest już dostępne w sklepach medycznych ze sprzętem rehabilitacyjnym.

Chodzi tak konkretnie o pionizator, który dostępny jest teraz w wielu różnych modelach, które gwarantować mogą różne możliwości. Taki pionizator to nic innego jak urządzenie pionizujące postawę ciała, stworzone z myślą głównie o osobach, u których stwierdzono osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia równowagi oraz niedowład kończyć.

Hybrydowe połączenie pionizatora z innym sprzętem rehabilitacyjnym

Jednym z takich modelów jest pionizator łączący w sobie funkcję krzesełka oszczędzającego energię chorego. Na jego podstawie zostały zamontowane kółka jezdne, dzięki czemu bez większych problemów może być on przesuwany przez osoby trzecie, ułatwiając w ten sposób przemieszczanie się chorego. Istotny jest fakt, że to urządzenie nie tylko pionizuje ciało, ale również reguluje i kontroluje naturalne cechy postawy ciała oraz jego pracę w czasie gdy, znajduje się ono w pozycji pionowej.

Urządzenie to pozwala również przyjąć pozycję leżącą, bez konieczności przesiadania się, na przykład na łóżko, co również wymaga od niepełnosprawnego ogromnego wysiłku. Jest jeszcze coś o czym warto wspomnieć. To urządzenie pionizujące doskonale sprawdza się w leczeniu odleżyn, jako materac przeciw ich powstawaniu. Decydując się na jego zakup można liczyć na refundację od NFZ w wysokości trzech tysięcy złotych oraz dodatkową dotację ze środków PCPR. Jak widać to sprzęt o bardzo bogatej funkcjonalności, którego koszt wcale nie musi przerosnąć naszych możliwości.

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>