Rozwiązanie problemu alkoholowego poprzez zastosowanie detoksu.

Posted In Farmaceutyka - By Alicja Zielińska On środa, Marzec 30th, 2016 With 0 Comments
kobieta upadła

Problem alkoholizmu dotyka sporą część naszego społeczeństwa. W ostatnich latach możemy zaobserwować zwiększoną liczbę kobiet z tym uzależnieniem. Również coraz więcej osób młodych nie wyobraża sobie spędzenia wolnego czasu bez wypicia chociażby piwa. Niestety, znaczna część osób z tym problemem nie jest tego świadoma i tylko niewielki procent poddaje się specjalistycznemu leczeniu, które jest bezpłatne dla każdej ubezpieczonej osoby ale jednak wciąż trudno dostępne.

Jak przekonać alkoholika, do tego że potrzebuje terapii? Jest to trudne zadanie, szczególnie gdy osoba ta nie jest świadoma swoich kłopotów. Najczęściej w takim przypadku sama rozmowa i zachęcanie do skorzystania z pomocy nie przyniesie zamierzonego celu. Warto w takim przypadku zgłosić się do punktu leczenia uzależnień, gdzie zarówno osoba uzależniona jak i jej rodzina mogą uzyskać pomoc, m.in. w tym jak przekonać osobę z problemami do leczenia. Jednak jak samo leczenie wygląda? Osoba, która zdecyduje się na podjęcie terapii w jednym z ośrodków na początku przechodzi tak zwany detoks uzależnienia od alkoholu. Trwa on przeważnie około 14 dni i w tym okresie osoba uzależniona nie ma dostępu do alkoholu. Sytuacja ta może być niebezpieczna dla zdrowia alkoholika dlatego niezbędna jest całodobowa opieka medyczna.

Reakcja organizmu na detoks

Każdy organizm indywidualnie reaguje na odtrucie i tak naprawdę ciężko przewidzieć jego konsekwencje. Najczęściej osoba uzależniona czuje lęk, niepokój, bóle mięśni. Poza tym odtrucie wiąże się z problemami układu pokarmowego, które objawiają się wymiotami lub biegunkami. Detoks jest tak naprawdę pierwszy etapem leczenia z alkoholizmu. Pozwala on dojść organizmowi do w miarę pełnej sprawności. Dopiero po nim pacjent podczas rozmowy z psychologiem decyduje czy chce podjąć właściwie leczenie. Gdy się na nie zdecyduje odbywa około 3 miesięczną terapie w ośrodku zamkniętym, gdzie ma zapewnioną pomoc psychologiczną. Dodatkowo otrzymuje środki farmaceutyczne, które mają ułatwić wyjście z nałogu. Leczenie jest dobrowolne, dlatego w każdym momencie pacjent może je przerwać na własne życzenie.

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>