Gorsety i poduszki ortopedyczne na problemy z kręgosłupem

Posted In Medycyna, Sprzęt medyczny - By Maria Ostrowska On piątek, Październik 24th, 2014 With 0 Comments

Kręgosłup, jedna z najważniejszych układów kostnych, pozwala chronić rdzeń kręgowy. Zazwyczaj jest on dostatecznie silny, aby znieść upadki oraz uderzenia. Niemniej nie oznacza to, że jest w stanie znieść dowolne odkształcenia.

Wielu ludzi, zwłaszcza starszych oraz tych pracujących na siedząco przed komputerami, skarży się na bóle karku oraz szyi. Charakterystyczne odrętwienie oraz chrupanie kości po całej nocy jest objawem, że dobraliśmy złą poduszkę do naszego snu. W efekcie kręgi są wygięte na poduszce, a to powoduje zbędne obciążenie mięśni oraz chrząstek.

Poduszki ortopedyczne pozwolą na zlikwidowanie tego problemu – dzięki anatomicznej budowie, nasza szyja oraz głowa spoczywają w poziomej pozycji, co pozwala równomiernie rozprowadzić ciężar kręgów szyjnych oraz samej czaszki.

Poduszka ortopedyczna jest również stosowana w odcinku lędźwiowym podczas siedzenia. Pozwala ona na wyprofilowanie naszej postawy, co da w efekcie odciążenie kręgów na całej długości. Szczególnie cenią sobie taką poduszę lędźwiową kierowcy w trasie oraz osoby pracujące przed komputerem.

Gorset ortopedyczny na postawę ciała i bóle kręgosłupa

Dzieci w wieku przed okresem dojrzewania (zwłaszcza w podstawówce) miewają tendencje do skoliozy bocznej albo piersiowej. Objawia się ona odgięciem kręgosłupa, który w tym okresie jeszcze składa się z dużych ilości miękkich tkanek i jest podatna na zniekształcenia postawy.

Jeśli lekarz albo rodzice odpowiednio wcześniej nie zareagują na skoliozę, może to doprowadzić do poważnych wad postawy i wymogu operacji. Zapobiegają doprowadzeniu do tego stanu zajęcia korekcyjne z gimnastyki oraz gorsety ortopedyczne. Pierwsze pomagają aktywnie leczyć skoliozę, a drugie w sposób pasywny utrzymują poprawną postawę.

Niemniej, gorset ortopedyczny jest również używany do odciążania kręgosłupa w przypadku uszkodzeń kręgów. Częstokrotnie osoby po wypadkach używają go do rehabilitacji, lecz także przydaje się osobom z wyskoczonym dyskiem.

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>