Nadczynność czy niedoczynność tarczycy?

Posted In Medycyna - By Hanna Mazur On niedziela, Lipiec 10th, 2016 With 0 Comments

Zarówno nadczynność, jak również niedoczynność tarczycy, wiąże się z nieprawidłowym działaniem tego gruczołu. To z kolei zaburza wytwarzanie prawidłowych ilości hormonów, które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Objawów niedoczynności jest wiele. Większość z nich jednak, najczęściej przypomina dolegliwości typowe dla przemęczenia, depresji, bądź też innych chorób, dlatego diagnoza stawiana jest bardzo późno. Najlepszym sposobem na kontrolę pracy tego gruczołu jest wykonanie badania, określającego poziom hormonów tarczycy. Niektóre objawy jednak, mogą wskazywać na problemy związane z niedostatecznym wytwarzaniem hormonów.

Objawy problemów z tarczycą

problemy-z-tarczycą

Do nich zaliczamy, nadmierne zmęczenie, wypadanie włosów, jak również tycie bez znacznego powodu. Nieraz chorzy, uskarżają się także na omdlenia i spowolnienie akcji serca. Niedoczynność tarczycy, z czasem może prowadzić do depresji i często nawet młodym ludziom odbiera chęć do życia. Aby potwierdzić diagnozą, należy wykonać nieinwazyjne badanie, jakim jest USG, które pozwoli na potwierdzenie diagnozy. Nadczynność z kolei, przyczynia się do przyśpieszenia tempa naszego metabolizmu. Chorzy ciągle odczuwają głód, a mimo tego nie tyją. Często też skarżą się na przyśpieszone tempo pracy serca i występujące jego kołatania. Na ogół, są oni bardzo drażliwi i wybuchowi, a nawet najmniejsze błahostki wytrącają ich z równowagi. Jak więc widzimy, objawy nadczynności zupełnie różnią się od objawów niedoczynności.

Badanie USG tarczycy

Przed postawieniem diagnozy jednak, niezbędne jest wykonanie badania krwi, jak również USG doppler, które potwierdzi lub rozwieje nasze wątpliwości. Pamiętajmy, że zarówno nadczynność, jak też niedoczynność możemy skutecznie leczyć. W przypadku niedoczynności gruczołu, konieczne jest przyjmowanie odpowiednich hormonów każdego dnia. Nadczynność z kolei, nieraz wiąże się z wykonaniem zabiegu chirurgicznego, który trwale rozwiązuje problemy związane z zaburzeniami pracy tego gruczołu. Wydaje się zatem, że nie bez powodu powinniśmy wykonywać regularne USG tarczycy, co najmniej raz do roku.

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>