Najważniejsze pozytywne skutki terapii odwykowej.

Posted In Medycyna - By Alicja Zielińska On wtorek, Kwiecień 19th, 2016 With 0 Comments
mężczyzna potrzebujący odwyku

Żyjemy w czasach, w których odizolowanie społeczne, brak głębokich więzi społecznych i rodzinnych, łatwy dostęp do substancji uzależniających i wiele innych przyczyn prowadzi coraz częściej do sytuacji, w której terapia odwykowa jest jedynym rozwiązaniem.

Kiedyś nałóg był kojarzony jedynie ze spożywaniem alkoholu. Dziś oprócz narkotyków pojawiają się coraz częściej uzależnienia od dopalaczy, seksu, pracy, hazardu, internetu, gier komputerowych. Rozwój cywilizacji dostarcza nam wciąż kuszących i atrakcyjnych, potencjalnie grożących uzależnieniem nowości.
Każde zaburzenie zwyczajnych, codziennych czynności, brak umiaru, brak kontroli nad tym, co wykonujemy może prowadzić do uzależnienia.

Aby terapia była skuteczna, musi być dobrowolna. Nie można nikogo zmusić do odbycia terapii, wyjście z niej jest w każdej chwili dobrowolne.
W naszym kraju jest wiele ośrodków oferujących pomoc osobom uzależnionym. Są to zarówno oddziały w państwowych placówkach medycznych, jak i prywatne organizacje.

Zdecydowanie łatwiej jest leczyć uzależnienia, z którymi walka jest znana, przewidywalna, schematyczna. Zdarza się jednak, że mamy do czynienia z nowymi rodzajami uzależnień, które są bardzo trudne w postępowaniu.
Najważniejsza jest determinacja i upór uzależnionego, chęć wyjścia z nałogu, zmiany własnego życia. Zdarza się niestety, że jedynie niewielki odsetek leczących się osób nie wraca do nałogu po zakończeniu terapii odwykowej. Brakuje im fachowego wsparcia, pomocy ze strony najbliższych i otoczenia. Jest im tym ciężej, że wracają w miejsca najczęściej nie zmieniające się w trakcie ich nieobecności, obracają się w tym samym, często również uzależnionym towarzystwie, ponadto są zachęcani lub zmuszani do powrotu w objęcia nałogu. Dlatego ważna jest odpowiednia edukacja i przygotowanie osób leczonych do wyjścia i radzenia sobie z codziennością po terapii odwykowej. Dla jednych ważne są grupy wsparcia, inni koncentrują się na modlitwie – każdy najlepiej wie, co mu pomaga. Ważne by się nie poddawać i wytrwać w postanowieniu i żyć bez nałogu.

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>