Problemy z prostatą

Posted In Medycyna - By Maria Ostrowska On piątek, Październik 24th, 2014 With 0 Comments

Schorzenia prostaty to bardzo poważny problem wielu mężczyzn – wczesna diagnoza może ocalić zdrowie i życie.

Prostata (gruczoł krokowy, stercz) jest niewielkim gruczołem (mniej więcej wielkości kasztana) znajdującym się w pobliżu męskiego układu moczowego oraz układu płciowego. Położona jest bezpośrednio pod pęcherzem moczowym w miednicy mniejszej. Przez miąższ gruczołu krokowego przebiega część cewki moczowej. Z tego powodu w momencie gdy następuje rozrost prostaty, pojawiają się problemy z oddawaniem moczu. Mniej więcej do pięćdziesiątego roku życia prostata zwykle nie sprawia problemów (u młodszych mężczyzn wszelkie dolegliwości związane z prostatą występują niezwykle rzadko). Po przekroczeniu pięćdziesiątki pojawiają się na ogół pierwsze dolegliwości – głównym symptomem, że coś zaczęło się dziać jest problem z oddawaniem moczu. Przy bardzo dużym przeroście prostaty może nawet dojść do całkowitego zatrzymania moczu, co wywołuje problemu z prawidłowym funkcjonowaniem nerek. Prostata jest problemem wielu mężczyzn, dlatego ważne jest aby uświadamiać społeczeństwo w tej kwestii.

Prostata zwykle kojarzona jest z nowotworem. Jednak należy mieć świadomość, że nie każde schorzenie stercza to od razu rak. Dolegliwości (oddawanie moczu) sprawia już sam przerost prostaty (łagodna hiperplazja). Gdy jest to przerost niewielki można podjąć leczenie farmakologiczne, które spowoduje zahamowanie wzrostu oraz zlikwiduje dolegliwości związane z oddawanie moczu. Przy większym przeroście niewykluczona jest interwencja chirurgiczna, zwłaszcza gdy z powodu przerostu prostaty niemożliwe jest oddawanie moczu. Często powstają także stany zapalne tego gruczołu, mogą mieć charakter przewlekły bądź ostry. Nowotwory często występują u starszych pacjentów, wraz z wiekiem rośnie ryzyko powstania nowotworu. Ważna jest profilaktyka zdrowotna i uświadamianie społeczeństwa w kwestii tego, czym są schorzenia prostaty (kongres podologiczny). Dzięki temu istnieje szansa na zwiększenie liczby wyleczonych pacjentów.

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>