Przebieg i rodzaje migreny

Posted In Farmaceutyka, Medycyna - By Alicja Zielińska On sobota, Listopad 5th, 2016 With 0 Comments

Migrena jest chorobą przewlekłą, nieuleczalną, która występuje przez całe życie danej osoby. Czasem epizody są bardziej zaostrzone, mają tendencję do remisji. Nie tworzy ona stałych skutków, poważnie uszkadzających zdrowie danej osoby. Natomiast bardzo silnie oddziałuje na ogólny komfort życia, a w czasie trwania ataku tak naprawdę wyłącza chorego ze społeczeństwa.

Migrena ma swój początek we wczesnej młodości oraz w okresie dojrzewania. Okresem ochronnym jest ciąża – tak naprawdę to właśnie wtedy u kobiet zdarzają się remisje. Największy wpływ na to, czy u danej osoby wystąpi migrena mają czynniki genetyczne. Jeżeli ktokolwiek w twojej rodzinie chorował na migrenę, a dodatkowo jesteś kobietą – możesz się spodziewać, że i u Ciebie się to pojawi.

Migrena ma różne rodzaje, w zależności od długości oraz intensywności.

Stan migrenowy

Pierwszym z nich jest tak zwany stan migrenowy. To seryjne napady bólu, które powtarzają się w określonej jednostce czasu i trwają nie krócej niż 72 godziny. Przerwy pomiędzy tymi napadami nie mogą być dłuższe niż 4 godziny. W tym przypadku ból jest naprawdę bardzo ciężki i zupełnie dezorganizuje życie osoby chorej. Bardzo często chory jest zaczerwieniony, poci się, wydziela ogromną ilość płynów z nosa i łzawi. Stan migrenowy to schorzenie wymagające hospitalizacji. Nie tylko bowiem trzeba radzić sobie z bólem, ale także z silnym odwodnieniem.

3138247450_56718596fa_o

Niestety, w przypadku stanu migrenowego nie działają specjalistyczne leki przeciwko migrenie.

Migrena przewlekła

Migrena może być także przewlekła – diagnozuje się ją w chwili, w której trwa przynajmniej przez 15 dni w miesiącu i występuje przez co najmniej 3 miesiące. Jak to wygląda od strony bardziej „praktycznej”? To po prostu codzienny i przewlekły ból głowy, nie tak bardzo intensywny jak w przypadku stanu migrenowego, ale również bardzo uciążliwy. Chory często cierpi na zaburzenia psychiczne takie jak depresja, a także fizyczne: uraz głowy lub szyi, zakażenia oraz grypa. Choroba ta rozwija się często z migreny podstawowej i jest jej powikłaniem.

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>