Zakażenia bakteryjne pochwy – jak je rozpoznać i jak je leczyć?

Posted In Medycyna - By Alicja Zielińska On poniedziałek, Październik 27th, 2014 With 0 Comments

Zakażenia okolic intymnych zdarzają się kobietom bez względu na wiek czy na środowisko w którym żyją. Uwarunkowanie do zakażenia może być genetyczne, istnieje jednak wiele czynników, które mają wpływ na pojawianie się konkretnych zakażeń. Skąd taka sytuacja?

Przede wszystkim wynika to z budowy okolic intymnych kobiety – bliskie położenie wejścia pochwy, cewki moczowej oraz ujścia odbytu sprawia, że wystarczy zmniejszona czujność lub higiena osobista, aby doszło do przemieszczania się bakterii, np. z okolic odbytu w stronę cewki moczowej. Takie zakażenia występują nader często, a wspomagać je mogą również inne czynniki, jak np. aktywność seksualna.

Skąd biorą się zapalenia okolic intymnych?

Wynika to przede wszystkim z budowy pochwy oraz jej naturalnego środowiska. Wnętrze pochwy zapełnione jest przez bakterie mlekowe, które zapewniają utrzymanie kwaśnego odczynu flory bakteryjnej.

Ten odczyn pozwala na skutecznie uniemożliwienie rozwoju bakterii chorobotwórczych. Zaburzenie kwaśnego odczynu jest powodem, dla którego istnieje ryzyko namnażania się bakterii we wnętrzu pochwy. Taka sytuacja może mieć miejsce np. podczas brania antybiotyków – leki te wyjaławiają naturalną florę bakteryjną ciała jednocześnie lecząc i narażając na infekcje.

Kolejnym powodem zakażeń stref intymnych jest niedostateczna higiena miejsc intymnych – aby była ona dostateczna, niezbędne jest codzienne mycie, stosowanie odpowiednich, delikatnych środków przeznaczonych dla kobiet. Co ciekawe, wiele zakażeń ma miejsce w wyniku uszkodzeń mechanicznych, które powstały w wyniku aktywności seksualnej. Wiele kobiet, pomimo dużej satysfakcji z pożycia, musi często rezygnować z aktywności, gdyż powoduje ona uszkodzenia i ból.

Ważne jest również regularne badanie u ginekologa – warto odwiedzać go co najmniej co pół roku, a jeśli zachodzi potrzeba, częściej. Lekarz zwróci uwagę na podstawowe zagadnienia takie jak cytologia, nadżerki, badanie piersi. Odpowie również na pytania dotyczące antykoncepcji, lepszej higieny.

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>