Zapobieganie odleżynom przy pomocy materacy przeciwodleżynowych

Posted In Medycyna, Sprzęt medyczny - By Maria Ostrowska On sobota, Październik 25th, 2014 With 0 Comments

Najczęstszym problemem, z jakim boryka się obsługa szpitala, domy spokojnej starości oraz hospicja domowe to odleżyny na skórze. Ta choroba charakteryzuje się powolnym obumieraniem skóry, która jest wystawiona na trwały ucisk oraz tarcie. Jeśli pacjent nie może poruszać się samemu w wyniku osłabienia ciała albo paraliżu, w takich momentach, aby zapobiec odleżynom, są potrzebne materace przeciwodleżynowe.

Podział odleżyn wg skali Torrance’a

Do dzielenia stopnia zaawansowania odleżyny stosuje się skalę medyczną doktora Torrance’a, który zajmował się tematyką chorób skórnych powstałych w szpitalu.

Pierwszy stopnień odleżyn to zaczerwieniona skóra, która blednie pod wpływem nacisku ręki. Te odleżyny leczy się poprzez zwyczajne zmienienie pozycji, a następnie zapewnienie powietrza skórze i umycie jej.

Drugi stopień to zaczerwienienie, które nie ustępuje po ucisku. W takich momentach trzeba zmienić pozycję pacjenta i zastosować maści na odleżyny i materace przeciwodleżynowe, jeśli pacjent będzie musiał jeszcze długo leżeć.

Trzeci stopień obejmuje uszkodzenie warstwy podskórnej ciała, przez co pacjent odczuwa ból i ma znacznie osłabione czucie w skórze. Leczeniem zajmuje się lekarz-dermatolog.

Czwarty stopień to dalsze uszkodzenie skóry do poziomu warstwy tłuszczowej.

Podobnie, jak wcześniej, odleżyny te leczy lekarz, lecz istnieje ryzyko operacji.Piąty i ostateczny stopień uszkodzenia to martwica skóry, którą da się jedynie usunąć chirurgicznie. Dopuszczenie do takiego stanu jest śmiertelnym zagrożeniem dla pacjenta.Pamiętajmy, że znacznie łatwiej jest zapobiegać odleżynom, niż zajmować się ich lecznictwem. Uszkodzenia przekraczające 3 stopień już wymagają natychmiastowej opieki lekarskiej, inaczej może dojść do poważnych powikłań.

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>