Zdrowe mleczaki i nie tylko, czyli stomatologia dziecięca

Posted In Medycyna - By Alicja Zielińska On poniedziałek, Październik 23rd, 2017 With 0 Comments

Każdy z nas pamięta z dzieciństwa paraliżujący strach przed wizytą u dentysty. Jednocześnie żadnemu rodzicowi nie trzeba tłumaczyć, jak istotne jest dbanie o zdrowie jamy ustnej pociech od ich najmłodszych lat. Dlatego też jak najwcześniej należy przyzwyczajać dziecko do wizyt u stomatologa.

Kogo wybrać, czyli w poszukiwaniu najlepszego dentysty

Wybór odpowiedniego lekarza może się okazać kluczowy dla tego, jak nasza pociecha będzie postrzegać dentystę nawet w swoim dorosłym życiu. Praca z małym pacjentem jest zupełnie inna niż z osobą dorosłą. Doskonale zdają sobie z tego stomatolodzy i dlatego na rynku pojawia się coraz więcej klinik i gabinetów nastawionych właśnie na dzieci. Pracujący w nich dentyści wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi w różnym wieku, wiedzą w jaki sposób poradzić sobie z małym pacjentem, znają psychologię rozwoju dzieci. Do tego dokształcają w technikach związanych leczeniem zębów najmłodszych. Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z oferty skierowanej na dzieci, wówczas musimy starannie wybrać stomatologa. Warto pierwszą wizytę poświęcić na wzajemne poznanie się medyka i małego pacjenta. Rodzic będzie mógł przekonać się, czy dentysta umie nawiązać dobry kontakt z jego pociechą.

ABC higieny, czyli co czeka dziecko w gabinecie

Stomatolog podczas wizyty pokaże dziecku w jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby, podpowie też rodzicom, jakie produkty są najlepsze do higieny jamy ustnej ich pociech. Warto pamiętać o tym, że mleczaki również należy leczyć, gdyż ich choroby mogą przyczynić się do infekcji dziąseł, problemów ze stałymi zębami, a nawet chorób całego organizmu.

W wielu gabinetach oferowane jest bezbolesne leczenie laserowe. Jeżeli zaś nie jest to możliwe, dentysta pomaga przezwyciężyć ból za pomocą gazu rozweselającego. Prawie każdy stomatolog dysponuje też kolorowymi plombami, które spodobają się małym pacjentom. Oprócz leczenia chorych już zębów, stomatolodzy dziecięcy oferują także profilaktykę, na przykład poprzez fluoryzację, która zabezpiecza zęby przed próchnicą.

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>