Niestrawność w ciąży – jak z nią sobie radzić?

Posted In Zdrowie na co dzień - By Alicja Zielińska On sobota, Listopad 19th, 2016 With 0 Comments

Ciąża to bardzo specjalny czas dla wielu kobiet. Wiele z nich, z powodów zdrowotnych w końcowym okresie ciąży zostaje w domu. Wówczas mają dużo czasu aby móc przygotować się do roli matki, a także oswoić z tą myślą. Jest to także czas kiedy warto zadbać o siebie i nacieszyć się chwilami z maleństwem, które jeszcze nie przyszło na świat.

Pierwsze problemy z niestrawnościami

Jednak bardzo często ciąży towarzyszą różne objawy zdrowotne, które niekoniecznie należą do miłych. Najczęściej na początku, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach, pojawiają się nudności i wymioty. Bardzo często połączone jest to z przewrażliwieniem na zapachy jedzenia i środków chemicznych. W takim stanie kobiecie może przeszkadzać na przykład zapach kebabu czy tłustych potraw.

Jest to wina szalejących hormonów. Z czasem pojawiają się też zaparcia i wzdęcia, oraz nieprzyjemna niestrawność. Ich przyczyną jest bardzo często stres, który pojawia się w życiu kobiety w tym okresie. Wtedy niestrawność i inne problemy, które dotychczas nie przeszkadzały, pojawiają się ze zdwojoną siłą.

Często powodem niestrawności są zachcianki smakowe tak popularne w okresie ciąży. W takim przypadku na niestrawność najkorzystniejsza jest chwilowa zmiana diety. Warto w ciągu dnia rezygnować z danej grupy produktów i obserwować swój organizm. W ten sposób można wyeliminować produkty, które powodują problemy. Jest to najskuteczniejsza metoda, która nie wymaga interwencji lekarza. Zazwyczaj w ciąży nie ma potrzeby zgłaszania się do niego z powodu niestrawności, ponieważ właśnie nieodpowiednia dieta jest przyczyną problemów. Zazwyczaj pomaga kilka kropli preparatu ziołowego Amol na niestrawność, lecz w ciąży zaleca się nie stosowanie produktów opartych na alkoholu.

Warto jednak udać się do specjalisty kiedy objawy, pomimo zmiany diety, nie ustępują, a wręcz nasilają się. Jeżeli pojawiają się problemy z trawieniem i wzdęcia są bolesne, także należy udać się do lekarza. Bardzo często przyczyną jest fakt, że pokarm dłużej zalega w żołądku i wolniej się przesuwa. Przez to pojawia się uczucie wiecznej sytości oraz inne kłopoty. Warto pamiętać, że niestrawność, której w ogóle się nie leczy nie tylko jest nieprzyjemnym problemem, ale też może być przyczyną wielu innych schorzeń.

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>