Rozwój dziecka a specyfika życia rodziny w pierwszych fazach jego rozwoju

Posted In Zdrowie na co dzień - By Alicja Zielińska On piątek, Październik 14th, 2016 With 0 Comments

Okres pomiędzy datą poczęcia dziecka a pierwszymi jego urodzinami to dokładnie dwadzieścia jeden miesięcy. Życie całej rodziny poddane jest gruntownej zmianie, głównie ze względu na przygotowywanie się do przyjęcia nowego członka rodziny. Ciąża i wychowywanie dziecka oraz dbanie o rozwój dziecka to priorytetowe wartości.

Rodzicielskie decyzje w zakresie rozwoju dziecka

Decyzje dotyczące rodzicielstwa związane są z dbaniem o właściwy rozwój dziecka. Rozwój ten nie przebiega jednak jedynie już po samych narodzinach, gdyż szczególnie ważna jest także dbałość o dziecko w trakcie jego rozwoju w łonie matki.

Okres podejmowania ważnych decyzji

Począwszy od systemu rozważań na temat rodzajów karmienia, urządzeniem pokoju dla dziecka, później dochodzi do tego kwestia przyzwyczajenia organizmu matki do systemu własnego rytmu dnia, snu itp. Wielu rodziców boryka się z tym problemem nawet do wielu miesięcy od narodzin i pojawienia nowego potomka w domu. To decyzje, wymagające także zmian w zakresie podziału obowiązków między samymi partnerami, małżonkami, kwestii zawodowych, wychowawczych, wyborów na przyszłość, szczególnie, jeśli w rodzinie są już starsze dzieci.

Rady na temat wychowania i rozwoju dziecka

Kolejne zagadnienia dotyczą zabaw z dzieckiem, stymulacji jego rozwoju, ułatwienia relacji z otoczeniem. Istotne jest też, jakie pokarmy wprowadzać do jego diety. Na pewno, w rozwoju dziecka istotne jest branie pod uwagę wymiany zdań na temat wychowania, słuchanie rad innych matek, osób doświadczonych, dla których macierzyństwo nie jest nowością. Dotyczy to szczególnie pierwszego roku od narodzin.

Wiele kobiet prowadzi nawet dzienniki i kalendarze, w których zapisują, w jaki sposób ich ciało zmieniało się podczas ciąży, ważnych dat, mówiących, kiedy dziecko po raz pierwszy się uśmiechnęło, kiedy zaczęło gaworzyć, kiedy postawiło pierwsze kroku, dokumentują to jako świadectwo, które chciałyby przekazać swojemu rosnącemu dziecku.

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>