Czym grozi niedobór witaminy D?

Posted In Suplementy diety - By Alicja Zielińska On piątek, Sierpień 7th, 2015 With 0 Comments

Czym grozi niedobór witaminy D?

Wiedza o witaminach i minerałach wchłanianych przez organizm przydaje się z wielu powodów. Przede wszystkim właściwe dozowanie witaminowych kompleksów sprzyja długowieczności i prawidłowemu funkcjonowania wszystkich układów wewnętrznych. W świecie medycyny sporo dyskutuje się o witaminie D. Jest to jedna z czterech witamin, które podlegają rozpuszczeniu w tłuszczach, a nie wodzie. Większość osób kojarzy witaminę D z mocnymi stawami i przyśpieszeniem regeneracji po różnorodnych złamaniach. Współczesne badania prowadzone na całym świecie zaczynają wskazywać na znacznie szerszy udział witaminy D w ludzkim życiu.

Potencjał suplementacji witaminowej w życiu codziennym

Witamina D minimalizuje problemy związane z nadciśnieniem tętniczym. Dobrze też reaguje z cukrzycą i „zbija” realnie otyłość. Skąd czerpać witaminę D w solidnych dawkach? Najlepiej oczywiście ze standardowych produktów spożywczych, a także z suplementów diety (koniecznie z potwierdzonymi właściwościami prozdrowotnymi). Witaminę D spotkasz w rybach morskich, ogólnie w roślinach. Warto unikać niedoboru witaminy D w organizmie. Jeżeli nie dostarczasz jej w odpowiednich dawkach, wtedy narażasz się na większe ryzyko wystąpienia nowotworu. To poza tym jedna z witamin, tzw. wspomagających. Łatwo się wchłania, niezwykle trudno ją przedawkować, poprawia odporność i wartości energetyczne. Szczególnie witaminą D powinny zainteresować się osoby starsze, a także sportowcy narażeni na duże przeciążenia stawów. Rekomenduje się ją również osobom z chorobami sercowymi.

fish5

Do czego prowadzą nowoczesne badania nad witaminami?

Oczywiście same witaminy nie wystarczą do ochrony zdrowia. Musisz podejść do tematu bardziej kompleksowo, tzn. zmienić nawyki żywieniowe, rozpocząć aktywność fizyczną (nawet w minimalnej wersji), ograniczyć sytuacje stresowe. W ten sposób odczujesz suplementację witaminą D znacznie lepiej. Badania nad witaminami najprawdopodobniej doprowadzą do odkrycia lekarstwa na nowotwory. Wiedza jest jeszcze ograniczona.

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>